Oslo - památky
Radnice
Tato monumentální budova se stala jednou z dominant města. Její stavba byla zahájena roku 1931. Užívat se jí začalo až roku 1950. Na výstavbě radnice se podíleli architekti A. Arneberg a M. Poulsen. Fasádu zdobí řada reliéfů a skulptur, jež zobrazují výjevy z historie Norska. Na výbavení interiérů se podílelo mnoho významných umělců – např. Sørensen, Krogh a Edvard Munch. Radnice je dodnes působištěm městských zastupitelů. Ve velkém sále radnice se každoročně koná slavnostní předávání Nobelových cen míru. Sál je také proslulý svou výbornou akustikou a užívá se k pořádání koncertů. Východní věž radnice oživuje zvonkohra.
Královský palác
Byl postaven v letech 1825 – 1848 pro krále Karla Johana. Od dob Olafa V. se užívá jen k pracovním účelům a reprezentaci (současný král sídlí v Holmenkollenu). Zámek je trojkřídlá a třípatrová budova v klasicistním slohu. Kolem zámku byl založen park s bohatou sochařskou výzdobou. Prostoru před zámkem dominuje jezdecká socha Karla Johana z roku 1875. Malý žlutý domek na konci parku je Nobelův ústav. Alfred Nobel ve své závěti ustanovil, že mírové ceny sponzorované z jeho nadace, se mají udělovat pouze v Oslu.
Univerzita
Univerzitu dal postavit roku 1811 Fridrich VI. a dnes v ní sídlí právnická fakulta. Z vnější výzdoby budovy zaujme štít s plastickou výzdobou. Z interiérů je potom nejzajímavější univerzitní aula vyzdobená v roce 1911 nástěnnými obrazy Edvarda Muncha. Prostranství před univerzitou zdobí sochy politiků a právníků a také socha Henrika Wergelanda, slavného norského spisovatele a básníka. V budově univerzity se až do roku 1991 udělovaly Nobelovy ceny míru.
Národní galerie
Ochraňuje významné sbírky děl norských malířů. Např. Edvard Munch – „Výkřik“. Mimo jiné také obrazy evropských mistrů - Rubense, El Greca, Rembranta. Ze slavných francouzských impresionistů tu naleznete např. Cezanna, Degase a Gauguina.
Historické muzeum
Pečuje o významnou expozici z vikingských dob 9. – 11. stol.
Národní divadlo
Budova divadla byla postavena v klasicistním stylu koncem 19. stol. Hlediště pojme 3.400 osob. Vnitřní výzdoba je ve stylu novorokoka a secese. Před divadlem jsou sochy Henrika Ibsena (slavný norský spisovatel a dramatik) a Bjørnstjerna Bjørnsona (autor norské hymny) z roku 1899. Kolem divadla je navíc umístěno množství dalších soch – upomínek na známé umělce, herce, herečky a dramatiky. Tyto sochy zhotovili přední norští a švédští umělci.
Parlament
Budova norského parlamentu byla postavena v letech 1857 - 1866 a vyzdobena předními norskými umělci. Její zasedací sál je vyzdoben velkolepou malbou od Wegerlanda zachycující Ústavodárné zasedání sněmu v Eidsvollu.
Katedrála
Hlavní dóm v Oslu byl budován v letech 1664 – 1697. Během posledních 100 let byl navíc dvakrát restaurován. Po požáru v roce 1850 byla obnovena jeho věž v novogotickém stylu. Další přístavby byly prováděny ve 20. stol. Jedná se zejména o vedlejší osmibokou kapli. Do katedrály se vstupuje dveřmi s bronzovými reliéfy. Ty jsou z roku 1938. Interiéru dominují nástropní malby od Louse Mohra. Dalšími zajímavostmi jsou barokní oltář a kazatelna ze 17. stol., velmi pěkná křtitelnice a varhany z roku 1726 považované za největší v Norsku. Okna vyplňují sklomalby od Emanuela Vigelanda.
Poznávací zájezdy do Norska pořádá hodně cestovních kanceláří, stačí si jen vybrat.